Jak ująć w księgach rachunkowych korektę nadpłaconych w 2007 i 2008 r. składek ZUS za pracownika niepełnosprawnego
Otrzymaliśmy informację z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przekroczeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w roku 2007 i 2008 przez jednego z pracowników, wraz z wezwaniem do korekty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawa wymiaru składek wykazana przez nas w październiku 2007 r. to 6341,62 zł (powinno być 5891,62 zł), w listopadzie 2008 r. składki naliczono od kwoty 3057,26 zł (powinno być 2292,26 zł). Przekroczenie dotyczy pracownika będącego osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, który błędnie poinformował nas o wysokości przekroczenia podstawy ubezpieczenia.
PROBLEM
Na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji, oprócz dofinansowań do wynagrodzeń, korzystaliśmy w 2007 r. z zaniechania wpłat części składek za tę osobę (składki emerytalne za niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym finansował PFRON, ponieważ zatrudnialiśmy ponad 25 pracowników, nie jesteśmy ZPChr), co rozliczaliśmy w deklaracji DRA i księgowaliśmy jako pomniejszenie kosztów składek do zapłaty. W 2008 r. otrzymywaliśmy refundację składek na ubezpieczenie emerytalne z PFRON i księgowaliśmy ją jako pozostały przychód operacyjny.
Czy w zaistniałej sytuacji powinniśmy dokonać korekty wniosku o refundację składek Wn-U za listopad 2008 r. i korekty rozliczenia rocznego INF-D-R za ten rok? Jak zaksięgować korekty dotyczące obu lat?
RADA
Po dokonaniu korekty miesięcznych deklaracji rozliczeniowych składek na ubezpieczenia społeczne za okresy październik 2007 i listopad 2008 powinni Państwo:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty