Jakie są skutki zmian w Kodeksie pracy
Omawiamy skutki zmian w Kodeksie pracy, które dotyczą dyskryminacji w pracy i zasad bhp. Obowiązują one od 18 stycznia 2009 r. Pozostałe zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy, dotyczące wydłużenia urlopów macierzyńskich, umówimy w następnym numerze.
Po zmianie przepisów Kodeksu pracy pracodawcy mogą być częściej narażeni na zarzut dyskryminowania pracowników. Definicja dyskryminacji w zatrudnieniu została bowiem rozszerzona o nowe elementy. Wprowadzono również większą ochronę dla pracowników dyskryminowanych w pracy.
Natomiast na skutek zmian przepisów bhp pracodawcy mają nowe obowiązki, zwiększające koszty działalności firm.
Zmiana definicji dyskryminacji pośredniej
Nowelizacja Kodeksu pracy zmieniła definicję dyskryminacji pośredniej w zatrudnieniu. Do tej pory, aby doszło do dyskryminacji pośredniej, musiał wystąpić określony skutek działań pracodawcy. Musiało bowiem dojść do dysproporcji w zakresie warunków zatrudnienia pracowników ze względu na cechę, np. płeć, wiek, niepełnosprawność, z powodu której nie można dyskryminować pracowników (art. 18 § 4 Kodeksu pracy). Po zmianie przepisów dyskryminacją pośrednią będą nie tylko działania, które wywołały dysproporcje w zatrudnieniu, ale także działania, które potencjalnie takie skutki mogły wywołać.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty