Czym są straty i zyski nadzwyczajne w ujęciu ustawy o rachunkowości i MSR
W większości przypadków przychody i koszty uwzględniane przy ustalaniu wyniku finansowego powstają w efekcie prowadzenia zwykłej działalności gospodarczej. Część zdarzeń lub transakcji występujących w przedsiębiorstwie ma jednak charakter nadzwyczajny. Ich zaistnienie powoduje powstawanie strat i zysków nadzwyczajnych.
W ustawie o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 33) straty i zyski nadzwyczajne definiowane są jako straty i zyski powstające na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, poza działalnością operacyjną i niezwiązane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia. Pojęcie strat i zysków nadzwyczajnych należy zatem rozpatrywać łącznie z pojęciem ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, które wymaga podejmowania świadomych wyborów i decyzji przez kierownictwo jednostki.
Ryzyko jest najogólniej definiowane jako prawdopodobieństwo wystąpienia lub niewystąpienia określonych zdarzeń. Ryzyko gospodarcze z kolei można zdefiniować jako prawdopodobieństwo nieosiągnięcia oczekiwanych efektów ekonomicznych (na przykład wzrostu przychodów, obniżki kosztów) lub prawdopodobieństwo poniesienia strat, przekroczenia kosztów, zmniejszenia przychodów. Ryzyko gospodarcze jest rezultatem braku możliwości przewidzenia wszystkich skutków podejmowanych decyzji przez kierownictwo jednostki gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się