Jakie są zasady opodatkowania VAT usług międzynarodowego transportu towarów
Celem tego artykułu jest omówienie zasad opodatkowania VAT czynności międzynarodowego transportu towarów. Przedstawione zostaną regulacje dotyczące miejsca świadczenia usług przewozu poszczególnymi środkami transportu oraz zasady wystawiania faktur VAT.
Zarówno przepisy unijne, jak i polska ustawa o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) w sposób szczególny traktują przewóz towarów poza granice Wspólnoty Europejskiej. Specjalnie do celów VAT zostało zdefiniowane pojęcie transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 ustawy o VAT). Za usługi transportu międzynarodowego towarów uznaje się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
• z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty Europejskiej; przykładowo - transport drogowy towarów z Polski do Rosji będzie traktowany jako usługa transportu międzynarodowego,
• z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Również - w drugą stronę - przewóz towarów z Rosji do Polski będzie uznany w myśl przepisów ustawy o VAT jako usługa transportu międzynarodowego.
Ponadto ustawa przewiduje, że międzynarodowym transportem towarów jest także przemieszczenie (przewóz) towarów:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się