Jakie znaczenie dla spółek kapitałowych mają przepisy ogólne Kodeksu spółek handlowych
Przepisy ogólne Kodeksu spółek handlowych - w odróżnieniu od przepisów szczególnych - dotyczą zarówno spółki akcyjnej, jak i spółki z o.o.
Konsekwencją niestabilności naszego prawa oraz niejasności obowiązujących przepisów jest to, iż coraz więcej przedsiębiorców stara się je czytać i samodzielnie zrozumieć. Z listów do redakcji wynika, że właściciele spółek z o.o., czytając Kodeks spółek handlowych, często zapominają zajrzeć do początkowych stron kodeksu, gdzie zawarte są zasady ogólne wspólne dla spółki akcyjnej i spółki z o.o. Podział na przepisy ogólne i szczególne jest zazwyczaj elementem dobrze stworzonej ustawy, gdyż nie powtarza się w ustawie wielokrotnie tych samych zasad, lecz zawiera je raz z adnotacją, na przykład: stosuj zarówno do spółki akcyjnej, jak i spółki z o.o.
Przykładowo dla spółki akcyjnej i spółki z o.o. wspólna jest reguła, że spółki kapitałowe w organizacji mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane (art. 11 ksh). Ten zapis był bardzo potrzebny w Kodeksie spółek handlowych z uwagi na to, że zasadniczo przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą dopiero po uzyskaniu wpisu. Pierwszym etapem powstawania spółki z o.o. jest zawarcie umowy między wspólnikami. Na jej podstawie powstaje spółka z o.o. w organizacji (art. 161 ksh). Czas na jej przekształcenie w spółkę z o.o. wynosi 6 miesięcy i dopiero jeżeli zawiązanie spółki nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w tym terminie, umowa ta ulega rozwiązaniu (art. 169 ksh).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się