29.05.2004 Podatki

Dokumentacja VAT

11 marca 2004 r. Sejm uchwalił ustawę o podatku od towarów i usług zastępującą ustawę z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Podstawowym założeniem ustawy jest dostosowanie przepisów w zakresie tego podatku do wymogów wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej.

Zasadnicza część zmian wprowadzonych nową ustawą związana jest z otwarciem granic celno-podatkowych po przystąpieniu Polski do UE. Pociągało to za sobą konieczność dostosowania przepisów w zakresie handlu wewnątrzwspólnotowego do rozwiązań określonych dyrektywami unijnymi. Nowe uregulowania dotyczą więc w zdecydowanej większości podatników, którzy będą dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W przypadku dyrektyw unijnych podstawowe znaczenie mają I i VI Dyrektywy UE, które określają główne zasady funkcjonowania VAT w krajach Unii Europejskiej.
I Dyrektywa Rady EWG stanowi fundament systemu podatkowego w zakresie VAT, czyli zobowiązuje do wprowadzenia wspólnego systemu przez wszystkie państwa członkowskie oraz definiuje istotę tego podatku.
VI Dyrektywa Rady EWG reguluje podstawowe elementy podatku, czyli podmiot opodatkowania, czynności podlegające opodatkowaniu, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, zwolnienia podatkowe, mechanizm odliczeń podatku naliczonego od podatku należnego. Zawiera również regulacje dotyczące wymogów formalnych w zakresie dokumentacji VAT, w tym również wymogów w zakresie sprawozdawczości.
Do tych właśnie wymogów została również dostosowana polska ustawa o VAT.
W niniejszym opracowaniu przedstawimy kwestie dokumentowania obrotu objętego VAT, w tym: faktury VAT oraz inne dokumenty źródłowe, ewidencje, deklaracje oraz druki sprawozdawcze.
Faktury VAT oraz inne dokumenty źródłowe
Faktura jest podstawowym dokumentem, na którym w zasadzie opiera się cały system podatku od towarów i usług.
VI Dyrektywa UE (z 17 maja 1977 r.) określa zasady wystawiania faktur, które powinny być respektowane przez państwa członkowskie.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne