Jakie zmiany w zakresie stosunków pracy wprowadza reforma oświaty
Od 1 września 2017 r. nastąpi reforma oświaty, która przewiduje m.in. likwidację gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej. W celu umożliwienia sprawnego rozlokowania kadry pedagogicznej w okresie wdrażania nowej struktury szkół ustawodawca wprowadził rozwiązania uelastyczniające realizację polityki kadrowej. W ich wyniku 1 września 2017 r. w stan nieczynny zostaną przeniesieni nauczyciele gimnazjów zatrudnieni na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 nie będzie możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum.
Aby zachować przejrzystość rozwiązań prawnych, które mają obowiązywać w okresie wdrażania nowego ustroju szkolnego, całą grupę przepisów dotyczących praw i obowiązków nauczycieli w procesie przekształceń organizacyjnych przeniesiono z ustawy - Karta Nauczyciela do ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.
Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły lub na inne stanowisko
W okresie od 26 stycznia 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. możliwość przeniesienia nauczyciela na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela, tj. za jego zgodą lub na jego prośbę, do innej szkoły lub na inne stanowisko w tej samej szkole dotyczy także nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, bez względu na wymiar jego zatrudnienia. Dotychczas regulacja ta miała zastosowanie wyłącznie do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Jednocześnie w okresie przejściowym wyłączony jest warunek zapewnienia przeniesionemu nauczycielowi mieszkania służbowego oraz miejsca pracy dla małżonka będącego nauczycielem (art. 220 ust. 1 pkt 1-2 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty