Od kiedy płatnik musi zgłosić do ZUS zleceniobiorcę kończącego szkołę lub studia
Przepisy ubezpieczeniowe traktują w odrębny i uprzywilejowany sposób zleceniobiorców, którzy są jednocześnie uczniami lub studentami - zleceniodawca nie opłaca za nich żadnych składek ZUS. Granicą wieku zleceniobiorcy, do którego mogą mieć zastosowanie te szczególe regulacje, jest 26 lat. Firmy chętnie zawierają umowy z takimi osobami ze względu na znacznie niższe koszty ich zatrudnienia. Muszą jednak pamiętać o dopełnieniu obowiązków związanych z weryfikacją, czy zleceniobiorca nadal korzysta ze statusu ucznia lub studenta.
Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem w wieku do 26. roku życia nie jest oskładkowana - ani obowiązkowo, ani na zasadzie dobrowolności. Zleceniodawca w ogóle nie zgłasza takiej osoby z tytułu umowy zlecenia do ZUS i nie odprowadza za nią żadnych składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej, art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej).
Obowiązek weryfikacji oświadczeń zleceniobiorców
Wśród obowiązków płatnika zatrudniającego uczniów lub studentów jest bieżąca weryfikacja, czy zleceniobiorcy ci nie utracili statusu ucznia bądź studenta. Jest to szczególnie istotne w czerwcu każdego roku, kiedy wielu uczniów kończy szkołę, a studenci przystępują do obrony prac licencjackich lub magisterskich. Potwierdzenie statusu ucznia/studenta pozwoli płatnikowi uniknąć sytuacji, w której narazi się na konsekwencje związane z niewłaściwym wypełnianiem obowiązków wobec ZUS.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty