03.07.2018 Ubezpieczenia

Jakie korzystne zmiany zostały wprowadzone w ustawie emerytalnej

Emeryci uzyskają dodatkowe możliwości podwyższenia swojego świadczenia. Osoby, które przed 1999 r. opiekowały się dzieckiem lub studiowały, będą mogły uwzględnić ten okres w podstawie wymiaru emerytury. Zmienią się również zasady przeliczania emerytury dla osób, które po otrzymaniu świadczenia kontynuują pracę zarobkową.

Takie zmiany wprowadza ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej nowelizacja ustawy emerytalnej) uchwalona przez Senat 19 marca 2015 r. Przewiduje ona kilka istotnych zmian dotyczących obliczania wysokości emerytury oraz kapitału początkowego. Większość z nich jest bardzo korzystna dla obecnych i przyszłych emerytów.

UWAGA!

Emerytura będzie obliczana na podstawie tablic obowiązujących w dniu ukończenia wieku emerytalnego.

Zmiana zasad ustalania daty osiągnięcia wieku emerytalnego

Wysokość emerytury obliczanej na nowych zasadach w dużej mierze jest uzależniona od długości średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku, w którym dana osoba przechodzi na emeryturę. Wynika to ze wzoru ustalenia wysokości tego świadczenia, który przewiduje, że podstawę obliczenia emerytury (kapitał początkowy, składki emerytalne zewidencjonowane na koncie oraz środki zgromadzone na subkoncie) dzieli się przez wymienioną wartość trwania życia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne