Jak ZUS waloryzuje świadczenia emerytalno-rentowe od 1 marca 2019 r.
Od 1 marca 2019 r. ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Część emerytów i rencistów może liczyć na co najmniej 70-złotową podwyżkę. Osoby z wyższymi świadczeniami otrzymają podwyżkę wynikającą ze wskaźnika waloryzacji, co oznacza, że ich świadczenia wzrosną niespełna o 3% dotychczasowej kwoty.
Od 1 marca 2019 r. ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W tym roku waloryzacja ma odmienny charakter od ubiegłorocznej podwyżki, w ramach której wszystkie świadczenia wzrosły procentowo. Podobnie jak w 2017 r. emerytury i renty podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacji, nie mniej niż o określoną przepisami gwarantowaną kwotę (waloryzacja procentowo-kwotowa).
Wskaźnik waloryzacji niższy niż planowano
Wysokość wskaźnika waloryzacji w 2019 r. (analogicznie jak w poprzednich latach) jest uzależniona od dwóch głównych czynników. Pierwszy z nich to poziom inflacji w poprzednim roku kalendarzowym (tj. średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów - w zależności od tego, który z nich jest wyższy). Drugi czynnik to realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnik waloryzacji musi uwzględniać przynajmniej 20% tego wzrostu. Rada Dialogu Społecznego nie ustaliła zwiększenia wskaźnika na 2019 r. ponad to minimum, w związku z czym Rada Ministrów zdecydowała o zwiększeniu wskaźnika na minimalnym poziomie 20% realnego wzrostu płac.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty