Konsekwencje zwolnienia z podatku niektórych odszkodowań z mocą wsteczną od 1 stycznia 2014 r.
Od 1 stycznia 2014 r. z podatku dochodowego zostały zwolnione odszkodowania i zadośćuczynienia wynikające z przepisów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy. Zwolnienie ma zastosowanie do rekompensat wypłaconych od tej daty.
Przed zmianą przepisów zwolnione z podatku dochodowego były wyłącznie otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikały wprost z przepisów odrębnych ustaw lub z przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (z wyjątkami wskazanymi w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof). Zatem opodatkować należało świadczenia wypłacone na podstawie innych źródeł prawa pracy niż wyżej wskazane.
Zasady opodatkowania zadośćuczynień i odszkodowań do 31 grudnia 2013 r.
W interpretacji indywidualnej z 9 sierpnia 2013 r. (IBPBII/1/415-533/13/MK) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał, że:
(...) ze zwolnienia korzystają tylko te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia. W powyższym przepisie ustawodawca jednoznacznie wymienił akty wykonawcze do ustaw określające wysokość lub zasady ustalania odszkodowań (zadośćuczynień). Aktami wykonawczymi w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy są akty wykonawcze, w tym rozporządzenia wydane na podstawie jednoznacznej delegacji zapisanej w ustawie na rzecz konkretnego organu administracji. Układ zbiorowy pracy - aczkolwiek na mocy art. 9 ww. Kodeksu pracy stanowiący obowiązujące w Spółce źródło prawa pracy - nie jest aktem wykonawczym, o jakim mowa w omawianym przepisie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty