Wynagrodzenie urlopowe
Zatrudniamy na część etatu pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną. Często zdarza się, że osoba ta wykonuje pracę przez 8 godzin w ciągu dnia. W kwietniu pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy. Czy wynagrodzenie za urlop należy obliczyć wyłącznie od stawki miesięcznej ustalonej dla części etatu, czy od wynagrodzenia, jakie pracownik faktycznie osiągnął za wykonaną pracę?
Wynagrodzenie za urlop należy obliczyć od wynagrodzenia, jakie pracownik faktycznie otrzymał za wykonaną pracę, biorąc pod uwagę wszystkie przepracowane przez niego godziny.
Do liczby godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę, należy zaliczać wszystkie faktycznie przepracowane godziny, a nie tylko godziny pracy świadczonej przez pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Oznacza to, że trzeba brać pod uwagę również m.in. godziny nadliczbowe (zarówno wypracowane w dni robocze, jak i w niedziele, święta oraz w inne dni wolne wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) oraz godziny pełnionych dyżurów (jeśli w czasie ich trwania pracownik wykonywał pracę).
Pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 Kodeksu pracy).
Zasadą jest, że pracownik z powodu płatnego wypoczynku nie może w żadnym przypadku stracić finansowo. Przystępując do obliczania wynagrodzenia za urlop, w pierwszej kolejności należy ustalić podstawę jego wymiaru. Wskazówki, w jaki sposób należy to zrobić, są zawarte w § 6-12 rozporządzenia urlopowego. Zgodnie z nimi, w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy powinny zostać ujęte zarówno składniki wynagrodzenia określone stawką miesięczną w stałej wysokości, jak i składniki zmienne.
Zasady ustalania podstawy urlopowej
Rodzaj składników pensji | Sposób uwzględniania w podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop |
Stałe, określone w stawce miesięcznej | W wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu |
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty