Przeprowadzanie badania lekarskiego przez pracownika w innej przychodni niż ta, z którą pracodawca podpisał umowę
Pracownik nie ma prawa wyboru lekarza medycyny pracy, do którego uda się w celu wykonania badań profilaktycznych. Takie badania powinny być zrealizowane w placówce, z którą pracodawca ma podpisaną umowę. W przeciwnym razie pracodawca ma prawo nie uznać zaświadczenia lekarskiego i nie dopuścić pracownika do pracy oraz nie zwrócić kosztów badań.
Aby prawidłowo realizować swoje obowiązki w zakresie zapewnienia przeprowadzania badań profilaktycznych, pracodawca powinien w szczególności:
● wybrać lekarza medycyny pracy i zawrzeć z nim umowę w celu zapewnienia profilaktycznej opieki zdrowotnej w zakresie wynikającym z umowy,
● wystawić i wręczyć pracownikowi skierowanie na badanie profilaktyczne,
● ponieść koszty badania.
Pracownik powinien natomiast:
● odebrać skierowanie,
● zrealizować dyspozycję zawartą na skierowaniu.
Zawarcie umowy na wykonywanie badań profilaktycznych
W celu realizacji badań profilaktycznych pracodawca ma prawo wyboru podstawowej jednostki medycyny pracy. Pracodawca zawiera umowę z wybraną jednostką na wykonywanie badań profilaktycznych oraz innych świadczeń zdrowotnych (art. 12 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy). Umowa ta powinna mieć formę pisemną (bez rygoru nieważności) i określać m.in. obowiązki zleceniodawcy wobec zleceniobiorcy, dotyczące:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty