Nowe zasady korzystania z OFE od 1 lutego 2014 r.
Ubezpieczeni, którzy będą chcieli, aby ich składka nadal była przekazywana do OFE, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. będą musieli złożyć w ZUS oświadczenie w tym zakresie. Jeśli tego nie zrobią, część składki emerytalnej, która obecnie podlega przekazaniu do OFE, będzie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, która wejdzie w życie 1 lutego 2014 r., wprowadzi wiele bardzo istotnych zmian dla osób ubezpieczonych. Do najważniejszych z nich należą:
● wprowadzenie dobrowolności członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym,
● przenoszenie środków zgromadzonych w OFE do ZUS,
● zmianę zasad ustalania okresowych emerytur kapitałowych w związku z przeniesieniem środków z OFE do ZUS,
● wprowadzenie nowych zasad ustalania wysokości emerytury z FUS z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn,
● ponowne obliczenie emerytury z FUS (powszechnej lub częściowej) w wyniku przeniesienia środków z OFE do ZUS.
Dobrowolne członkostwo w OFE
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., podejmujące działalność objętą obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, są zobowiązane przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego. Jeśli umowa z OFE nie zostanie zawarta w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych, ZUS wzywa do jej podpisania w określonym terminie (do 10 stycznia lub do 10 lipca). Gdy i ten termin nie zostanie dotrzymany, otwarty fundusz emerytalny jest wyznaczany w drodze losowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty