Jakie skutki dla płatnika ma zakwestionowanie przez ZUS umowy o dzieło

ZUS ma prawo zakwestionować umowę o dzieło, jeśli uzna, że charakter określonych w niej prac odpowiada umowie zlecenia, a zawarcie umowy o dzieło miało na celu uniknięcie obowiązku opłacenia składek. Wówczas osoba, która podpisała umowę o dzieło, zostanie objęta obowiązkiem ubezpieczeń jako zleceniobiorca, a płatnik będzie musiał opłacić za nią wszystkie należne składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Przedsiębiorca, którego dotyczy zakwestionowanie umowy o dzieło, często ma wątpliwości, czy ZUS w ogóle ma prawo ingerować w swobodę kształtowania umów i podważać zgodne ustalenia stron umowy. Takie wątpliwości nie znajdują jednak potwierdzenia w obowiązujących przepisach.

Sprawdź definicję "umowa o dzieło" w Encyklopedii księgowego dostępnej na www.inforfk.pl

Swoboda kształtowania umów

Strony zawierając umowę mogą kształtować jej treść według swobodnego uznania i zawrzeć taką umowę, jaka im odpowiada. Dokonując wyboru określonego rodzaju umowy strony powinny respektować zasady dotyczące poszczególnych umów określone w Kodeksie cywilnym. O rodzaju umowy nie decyduje wyłącznie jej nazwa - jest on określony przede wszystkim przez treść umowy oraz okoliczności towarzyszące jej wykonywaniu. Swoboda kształtowania umów nie jest zatem bezwzględna. Umowy zawierane z naruszeniem zasad współżycia społecznego, a także w celu obejścia prawa (również zawierane pozornie) mogą zostać skutecznie podważone m.in. przez ZUS.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne