Jakie korzyści ma pracodawca, który stosuje interpretacje indywidualne wydane przez Ministra Finansów i ZUS
Pracodawcy, aby prawidłowo stosować przepisy prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych, mogą występować do Ministra Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji indywidualnych. Posiadanie interpretacji indywidualnej zapewnia ponadto zainteresowanemu ochronę przed odpowiedzialnością w sytuacji, gdyby stanowisko urzędu okazało się wadliwe.
Przed pojawieniem się instytucji interpretacji indywidualnych ustna informacja uzyskana od urzędnika o tym, jak pracodawca powinien np. rozliczać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń ze stosunku pracy czy zgłaszać do ubezpieczeń, nie miała charakteru urzędowego. W praktyce była to opinia dla nikogo niewiążąca. W przypadku gdy okazało się, że podana informacja jest nieprawdziwa, pracodawca mógł dochodzić odszkodowania jedynie w postępowaniu cywilnym. Przedsiębiorcy mieli jednak trudności z udowodnieniem przed sądem, jaka była treść informacji ustnie udzielonej przez urzędnika. W odróżnieniu od informacji przekazywanych np. przez telefon, interpretacje indywidualne mają charakter oficjalnego stanowiska urzędowego w stosunku do konkretnej sytuacji podmiotu, który wystąpił o jej wydanie. Udzielanie przez organ podatkowy informacji o tym, jak jego zdaniem należy rozumieć dany przepis, odbywa się na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej (dalej Op) i rozporządzeń wydanych przez Ministra Finansów. Natomiast interpretacje ZUS wydawane są na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Interpretacje wydawane przez Ministra Finansów
Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują dwa rodzaje interpretacji: ogólne - wydawane przez Ministra Finansów oraz indywidualne - wydawane na wniosek zainteresowanego. Zainteresowanym może być podatnik, płatnik lub inkasent, tzw. osoba trzecia oraz osoba mająca należności, o których mowa w art. 52 § 1 Op. Celem wydania interpretacji ogólnej jest zapewnienie jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Minister Finansów realizuje go dokonując w szczególności interpretacji tego prawa, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przykładem istotnej dla pracodawców i pracowników interpretacji ogólnej jest interpretacja Ministra Finansów z 16 marca 2011 r. (sygn. DD3/033/30/CRS/11/95) w sprawie wyjaśnienia wątpliwości dotyczących stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok lub szkieł kontaktowych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Na powyższą interpretację ogólną może więc powołać się każdy pracodawca (płatnik) i każdy pracownik (podatnik), który otrzymał okulary albo szkła kontaktowe od pracodawcy na podstawie przepisów o profilaktycznej opiece zdrowotnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty