07.07.2010 Kadry i płace

Jak prawidłowo zatrudniać pracowników młodocianych

Okres wakacyjny jest związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem na zatrudnienie pracowników młodocianych do prac sezonowych. Z kolei pod koniec wakacji zatrudnienia poszukują młodociani, którzy chcą przyuczać się do zawodu. Przyjęcie do pracy pracowników młodocianych może być korzystne dla pracodawcy. Wiąże się jednak z licznymi odmiennościami, o których należy wiedzieć, ponieważ naruszanie przepisów dotyczących zatrudniania młodocianych jest wykroczeniem zagrożonym karą od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat i nie przekroczyła 18 lat (art. 190 § 1 Kodeksu pracy). Takie wyznaczenie przedziału wiekowego osób młodocianych wiąże się z zakazem zatrudniania osób poniżej 16. roku życia, od której to zasady istnieje kilka wyjątków. Z drugiej strony, osoby powyżej 18. roku życia, niezależnie od tego, czy uczęszczają do szkoły, w sferze zatrudnienia są traktowane jak osoby dorosłe.

PRZYKŁAD

Do pracodawcy prowadzącego kilka nadmorskich barów sprzedających gofry i lody zgłosiła się grupa uczniów liceum uczęszczających do jednej klasy. Chcieli oni podjąć pracę w czasie wakacji. Ze względu na różne daty urodzenia kilkoro z nich ukończyło już 18 lat przed wakacjami, inni pełnoletność mieli uzyskać po 31 sierpnia 2010 r. Z pełnoletnimi uczniami pracodawca może zawrzeć zwykłe umowy o pracę. Pozostali muszą być traktowani jak pracownicy młodociani, co wpływa np. na wymiar ich urlopu wypoczynkowego.

Młodociany może podjąć zatrudnienie w dwóch celach, które wpływają na typ zawieranej z nim umowy o pracę oraz na obowiązki pracodawcy. Pierwszy z nich to zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego, a drugi to zatrudnienie zarobkowe, które od zatrudnienia zwykłych pracowników różni się tylko tym, że pracownik młodociany jest w wielu sferach uprzywilejowany w stosunku do pracowników pełnoletnich.

Zatrudnianie młodocianych w celach zarobkowych

Zatrudnianie młodocianych w celach zarobkowych jest szczególnie popularne w okresie wakacyjnym, gdy nie zawsze udaje się pracodawcom zapełnić braki kadrowe pracownikami sezonowymi. Możliwość zawarcia umowy z niepełnoletnimi pracownikami jest jednak ograniczona tylko do prac o charakterze lekkim. Za pracę lekką uznaje się taką pracę, która nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie utrudnia młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego . Chociaż zatrudnienie młodocianych ma miejsce najczęściej w czasie wakacji, to nie zawsze odbywa się w tym okresie, ponieważ praca lekka może mieć również charakter całoroczny (nie musi być to koniecznie praca dorywcza czy sezonowa).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty