Jak uwzględniać premie w podstawie wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop
Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracownika wynikającym z przepisów Kodeksu pracy i jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Z reguły wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas jej niewykonywania pracodawca płaci tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jedną z płatnych nieobecności w pracy jest okres przebywania na urlopie wypoczynkowym.
Za czas trwania urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby wykonywał normalnie swoje codzienne obowiązki. Prawidłowe obliczenie wynagrodzenia urlopowego, a dokładniej wyznaczenie tzw. podstawy wymiaru tego wynagrodzenia, nie należy do łatwych zadań. Stopień trudności przy wykonywaniu rachunków zależy od tego, jakie składniki tworzą wynagrodzenie pracownika.
1. Wynagrodzenie urlopowe
Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego trzeba przeanalizować cztery podstawowe kwestie:
● zakwalifikowanie danego rodzaju należności do źródła, jakim jest stosunek pracy,
● rodzaj składników wynagrodzenia wliczanych oraz pomijanych w podstawie wymiaru,
● stałość bądź zmienność wysokości wynagrodzenia,
● długość okresów, za jakie przysługują poszczególne składniki płacowe.
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. W rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe) nie uściślono, jakie świadczenia wliczamy do wynagrodzenia urlopowego. Zawarto natomiast negatywny katalog świadczeń, tzn. tych, których nie należy brać pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop. Lista ta jest zamknięta i nie należy stosować do niej interpretacji rozszerzającej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty