Których składników wynagrodzenia nie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłków
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. zmienił interpretację dotyczącą zasad uwzględniania w podstawie wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy poszczególnych składników wynagrodzenia. Nie określił jednak, że pracodawca powinien wliczyć do podstawy wymiaru świadczeń wszystkie kwoty, od których naliczył składkę na ubezpieczenie chorobowe.
ZUS w porozumieniu z Ministerstwem Pracy przygotował katalog świadczeń, których nie wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń, mimo że pracownik je otrzymał i pracodawca naliczył od nich składki na ubezpieczenie chorobowe.
Są to m.in.:
l jednorazowe zasiłki na zagospodarowanie, wypłacane np. nauczycielom,
l nagrody za ukończenie przez pracownika szkoły (studiów),
l sfinansowanie lub dofinansowanie przez pracodawcę kosztów wynajmu mieszkania przez pracownika,
l dopłata pracodawcy do dodatkowego ubezpieczenia pracownika z tytułu różnych ryzyk.
(?) Nasza spółka tworzy fundusz nagród w wysokości 3% planowanych wynagrodzeń osobowych. Zasady tworzenia funduszu określa regulamin wynagradzania. W regulaminie wynagradzania nie ma jednak żadnych zapisów dotyczących zasad pomniejszania nagród za okresy choroby. Środki funduszu są w dyspozycji prezesa, który przyznaje nagrody w zależności od wkładu pracy poszczególnych pracowników. Nagród nie wliczaliśmy do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy wypłacanych pracownikom. Teraz pojawiają się różne interpretacje dotyczące zasad wliczania do podstawy wymiaru świadczeń w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Czy powinniśmy uwzględniać nagrody w podstawie wymiaru zasiłków?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty