W jakich sytuacjach pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego zgody
Najczęściej urlop wypoczynkowy jest udzielany pracownikowi w terminie ustalonym w planie urlopów (jeżeli taka forma obowiązuje u pracodawcy) lub w wyniku uzgodnień między pracodawcą lub inną uprawnioną do tego osobą (np. kierownikiem, brygadzistą) a pracownikiem. Jednak przepisy prawa pracy przewidują kilka przypadków, w których urlop wypoczynkowy może być udzielony pracownikowi w terminie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracownik nie ma możliwości odmowy wykorzystania tego urlopu.
Pracodawca może skierować pracownika na urlop bez jego zgody w sytuacji, kiedy pracownik jest w okresie wypowiedzenia lub jeżeli pracownik nie chce wykorzystać urlopu zaległego. Taka możliwość istnieje również w przypadku, kiedy termin urlopu jest ustalony w planie urlopów lub w innym porozumieniu zawartym z pracownikiem, a pracownik odmawia wykorzystania tego urlopu.
Urlop w okresie wypowiedzenia
Pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (art. 167 Kodeksu pracy). Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron stosunku pracy, tj. pracodawca czy pracownik, złożyła wypowiedzenie. Wysłanie pracownika na urlop wypoczynkowy w trakcie wypowiedzenia nie jest obligatoryjne, zatem pracodawca może nie skorzystać z tego uprawnienia. Wówczas z należnego pracownikowi urlopu powinien rozliczyć się wypłacając mu ekwiwalent pieniężny. Jednak w przypadkach, gdy w czasie wypowiedzenia nie zachodzi konieczność obecności pracownika w pracy, pracodawca może wysłać pracownika na urlop.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty