Czy bez przeprowadzonych badań lekarskich po długotrwałej chorobie pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego
Bezpośrednio po długotrwałej chorobie pracownik może przejść na urlop wypoczynkowy bez konieczności poddania się badaniom lekarskim ustalającym jego zdolność do pracy, jeżeli urlop ten był wcześniej zaplanowany i ujęty w zakładowym planie urlopowym (wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r., II PK 214/07).
Roman N. był zatrudniony w TP S. A. w W. na stanowisku specjalisty. Od 9 maja do 23 czerwca 2006 r. korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Od 26 czerwca 2006 r. rozpoczął wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego zgodnie z zatwierdzonym planem urlopów.
W TP S.A. obowiązywał wówczas układ zbiorowy pracy, który przewidywał ustalanie corocznych planów urlopów. Pracownicy przed terminem rozpoczęcia urlopu otrzymywali karty urlopowe, które podpisywali zarówno oni, jak ich bezpośredni przełożeni. Karty urlopowe odsyłano do Działu Obsługi Kadrowej. W praktyce niejednokrotnie zdarzało się, że pracownik udawał się na urlop wypoczynkowy bez podpisania karty urlopowej. Zawsze jednak następowało to po uzgodnieniu z bezpośrednim przełożonym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty