Jak stosować w praktyce art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Jeżeli składnik wynagrodzenia jest zmniejszany za czas niezdolności do pracy, to należy uwzględnić go w podstawie wymiaru świadczeń. Natomiast składnika wynagrodzenia, który jest równocześnie wypłacany za okres niezdolności do pracy, nie należy wliczać do podstawy wymiaru świadczenia.
Od 7 lipca br. obowiązuje nowa, zmieniona interpretacja przepisu art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Orzeczenie trybunału z 24 czerwca 2008 r. (sygn. akt SK 16/06) zmieniło zasadniczo zasady wliczania poszczególnych składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru znaczenie ma obecnie nie zapis w wewnątrz zakładowych przepisach o wynagradzaniu, lecz faktycznie przyjęta polityka płacowa w firmie.
(?) Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania przewiduje, że pracownikowi przysługuje miesięczna premia. Wysokość premii jest ustalana na podstawie wyników finansowych firmy oraz indywidualnej oceny pracy pracownika. Czy powinnyśmy uwzględnić premię w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego naszych pracowników? Regulamin wynagradzania nie precyzuje, że premia jest zmniejszana w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby. Niewypłacanie premii w okresie choroby wynika z polityki płacowej naszej firmy i jest udokumentowane listami wypłat premii. Do tej pory wliczaliśmy premię do podstawy wymiaru, mimo braku zapisów w regulaminie.
Powinni Państwo wliczać premię do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Mimo że w obowiązującym regulaminie wynagradzania nie mają Państwo zapisów o zmniejszaniu premii w okresie niezdolności do pracy, to jednak praktyka, którą stosują Państwo przy wypłacaniu premii, uprawnia do wliczania jej do podstawy wymiaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty