Czy koszt studiów podyplomowych, które pracodawca opłacił pracownikowi, ale na które go nie skierował, jest zwolniony z podatku i składek
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - pani Barbara Kudrycka odpowiedzią na pytanie zadane przez redakcję „Monitora prawa pracy i ubezpieczeń” rozstrzygnęła wątpliwości związane z zaliczaniem studiów podyplomowych do szkolnych lub pozaszkolnych form kształcenia. Studia podyplomowe należy zaliczać do szkolnych form kształcenia. Stanowisko Ministerstwa wpływa na obowiązki podatkowo-składkowe zakładów pracy finansujących kształcenie pracowników na studiach podyplomowych bez skierowania.
Do 13 marca 2006 r. obowiązywał § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r., który zawierał przykładowy katalog form kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych. Przepis ten zaliczał studia podyplomowe do pozaszkolnych form kształcenia. Z dniem 14 marca 2006 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r., które w § 52 uchyliło § 8 ww. rozporządzenia z 1993 r. Od tego dnia żaden przepis nie określał, do jakich form kształcenia, szkolnych czy pozaszkolnych, należy zaliczyć studia podyplomowe. Podkreślić tu trzeba, że problem ten ma nie tylko znaczenie statystyczne i nazewnicze. Od zaliczenia studiów podyplomowych do szkolnych lub pozaszkolnych form kształcenia zależą wzajemne uprawnienia pracownika i pracodawcy, a także w przypadku studiów podyplomowych, na które pracownika nie skierowano, opodatkowanie i oskładkowanie kosztów poniesionych przez pracodawcę na kształcenie zatrudnionego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty