Jak wprowadzać i ustalać treść regulaminu pracy
Regulamin pracy określa prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Ma on za zadanie ustalenie organizacji i porządku w procesie pracy. Przy jego tworzeniu zasadą jest, że postanowienia regulaminu nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy, przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych oraz postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych.
Pracodawca ma obowiązek zapoznać każdego nowo zatrudnionego pracownika z treścią regulaminu pracy, a pisemne potwierdzenie tego faktu powinien uzyskać jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
(?) Mój zakład pracy zostanie objęty układem zbiorowym pracy. Czy w tej sytuacji nie muszę wprowadzać regulaminu pracy? Czy ponadzakładowy układ zbiorowy pracy może uregulować wszystkie kwestie, które powinny znaleźć się w regulaminie pracy?
Jeżeli ze względu na wielkość zatrudnienia w zakładzie pracy jest Pan zobowiązany do wydawania regulaminu pracy, nie musi Pan go wydawać, gdy zakres regulacji, który powinien się w nim znaleźć, jest uregulowany w układzie zbiorowym pracy (zakładowym lub ponadzakładowym).
Regulaminu pracy nie wprowadza się, jeżeli w zakresie będącym przedmiotem regulacji regulaminu pracy obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy. Stanie się tak tylko w przypadku, gdy układ zbiorowy zawiera wszystko to, co obligatoryjnie musi znaleźć się w regulaminie pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty