07.09.2007 Kadry i płace

Jakie są obowiązki pracodawcy w przypadku powołania pracownika do wojska

Wykonywanie powszechnego obowiązku obrony RP przez pracowników pociąga za sobą określone obowiązki pracodawcy. Przede wszystkim dotyczą one udzielania zwolnień od pracy, przyznawania innych świadczeń w związku z powołaniem pracownika do odbycia służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego czy ćwiczeń żołnierzy rezerwy.

Pracownikom odbywającym służbę wojskową przysługuje szczególna ochrona stosunku pracy. Nie można im wypowiedzieć umowy o pracę. Rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z żoną żołnierza może nastąpić wyłącznie z winy pracownicy albo w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

(?) Pracownik otrzymał kartę powołania na tygodniowe ćwiczenia żołnierzy rezerwy. Przedstawił mi ją po uprzednim wypowiedzeniu stosunku pracy, stwierdzając, że w takim przypadku wcześniej złożone przez niego wypowiedzenie automatycznie przestaje obowiązywać. Czy to prawda?

Mimo że najprawdopodobniej okres wypowiedzenia upłynie po zakończeniu tygodniowych ćwiczeń, wypowiedzenie dokonane przez pracownika jest bezskuteczne z tego powodu, że jego okres upłynie po dniu otrzymania karty powołania. Przepisy wprowadzają tutaj automatyzm, w wyniku którego skuteczne prawnie rozwiązanie stosunku pracy po otrzymaniu karty powołania wymaga wyraźnego żądania przez pracownika rozwiązania umowy o pracę, które będzie odrębnym oświadczeniem woli od wcześniej złożonego przez niego wypowiedzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty