22.07.2007 Ubezpieczenia

Jak ustalać prawo i wypłacać zasiłek chorobowy zleceniobiorcom

Umowa zlecenia jest popularną formą zatrudnienia. Na tej podstawie mogą być wykonywane niektóre prace na rzecz przedsiębiorcy. Jeżeli zleceniobiorca zachoruje, przysługują mu z tego tytułu świadczenia, ale pod warunkiem, że przystąpił do ubezpieczenia chorobowego i ma odpowiednio długi okres ubezpieczenia.

Prawo do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorców i osób z nimi współpracujących przysługuje po udokumentowaniu 180 dni ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wlicza się również wcześniejsze ubezpieczenie chorobowe, ale tylko w przypadku, gdy przerwa między kolejnymi okresami ubezpieczenia nie przekroczyła 30 dni.

(?) Od 1 lipca 2007 r. zawarliśmy ze zleceniobiorcą drugą umowę zlecenia. Pierwsza obejmowała okres od 2 stycznia do 25 maja 2007 r. Zgłosiliśmy go do ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia z obydwu umów. Zleceniobiorca zachorował 16 lipca. Po jakim czasie nabędzie prawo do zasiłku chorobowego?

W przypadku zleceniobiorcy, z którym zawarli Państwo kolejną umowę zlecenia, okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego należy liczyć od 1 lipca 2007 r., ponieważ poprzednie ubezpieczenie ustało 25 maja (przerwa między nimi wyniosła 37 dni). Dlatego okresów od 2 stycznia do 25 maja 2007 r. nie można zliczyć z okresem ubezpieczenia, który zleceniobiorca rozpoczął od 1 lipca 2007 r.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca wykonywał umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą w okresach:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty