Jak ustalać prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorców i osób współpracujących przy zleceniu
Osoby, które opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe, mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do świadczeń przysługuje osobie ubezpieczonej niezależnie od tytułu do ubezpieczenia wypadkowego, np. zleceniobiorcom i osobom współpracującym przy wykonywaniu umowy zlecenia.
Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego otrzyma osoba, która uległa wypadkowi przy pracy. O tym, czy zdarzenie było wypadkiem przy pracy, decyduje płatnik składek na ubezpieczenia wypadkowe. ZUS jednak ma możliwość kontroli płatników składek zarówno tych, którzy wypłacają zasiłki z ubezpieczenia społecznego, jak i tych, którzy sami nie mogą wypłacać zasiłków z ubezpieczenia społecznego osobom zatrudnionym.
(?) W związku ze zwiększonymi zamówieniami zatrudniliśmy do załadowywania towarów 2 osoby na umowę zlecenia. W drugim dniu pracy jedna z tych osób miała wypadek przy pracy. Jeszcze nie została zgłoszona do ZUS. Zgłoszenie za pomocą programu Płatnik przesłaliśmy następnego dnia po wypadku. Czy w związku z tym osobie tej przysługują jakieś świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego? Komisja, która sporządzała kartę wypadku, uznała zdarzenie za wypadek w pracy. Czy to wystarczy, żeby wypłacić tej osobie zasiłek chorobowy?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty