Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia
Pracodawca i osoby wypłacające pracownikom w jego imieniu wynagrodzenia i inne świadczenia muszą dokonywać nie tylko obowiązkowych naliczeń na cele składkowe i podatkowe, ale i potrąceń z wynagrodzeń pracowników związanych z ich indywidualnymi obciążeniami.
Istnieją dwa rodzaje potrąceń, do których dokonywania jest zobowiązany pracodawca: potrącenia przymusowe i dobrowolne. Potrącenia przymusowe dotyczą należności objętych tytułem wykonawczym (alimentacyjnych i niealimentacyjnych), pobranych zaliczek i kar pieniężnych i nie wymagają zgody pracownika. Potrącenia dobrowolne każdorazowo wymagają zgody pracownika wyrażonej na piśmie. Przykładem takiego potrącenia jest np. ściąganie z wynagrodzenia pracownika rat pożyczki udzielonej przez zakład pracy.
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 900 zł, czyli ok. 96% minimalnego wynagrodzenia (jest to pierwszy rok jego pracy). Otrzymaliśmy komornicze zajęcie wynagrodzenia (niealimentacyjne). Czy z wynagrodzenia tego pracownika możemy dokonywać potrąceń, skoro zarabia mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie?
Mogą Państwo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia tego pracownika, ponieważ do pracowników w pierwszym roku pracy stosujemy niższą kwotę wolną od potrąceń (80% z 936 zł).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się