Jakie są obowiązki pracodawcy w przypadku powołania pracownika do wojska
Pracodawca, którego pracownik został powołany do wojska, ma wobec niego wiele obowiązków. Nie tylko nie może zwolnić go z pracy, poza wyjątkowymi sytuacjami (np. upadłości lub likwidacji firmy), ale musi mu jeszcze udzielić dni wolnych od pracy przed rozpoczęciem służby oraz wypłacić 2-tygodniową odprawę.
Szczególne uprawnienia przysługują pracownikom powołanym do zasadniczej służby wojskowej zatrudnionym na podstawie umowy na okres próbny. Jeżeli ich umowa o pracę zakończy się po otrzymaniu powołania, uważa się ją za zawartą na czas nieokreślony.
Jeden z moich pracowników złożył wypowiedzenie. Miesiąc przed zakończeniem okresu wypowiedzenia okazało się, że pracownik otrzymał wezwanie do wojska (kartę powołania). W związku z tym pracownik powiedział, że odwołuje złożone wypowiedzenie. Czy miał do tego prawo? Czy jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu wraz z upływem okresu wypowiedzenia?
Jeśli pracownik wypowiedział umowę o pracę, a potem, przed upływem okresu wypowiedzenia otrzymał wezwanie do wojska i po tym fakcie nie wyraził woli rozwiązania stosunku pracy, to przyjmuje się, że umowa o pracę nigdy nie była wypowiedziana.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się