Jak wynagradzać menedżera
Dochody uzyskiwane z umów o zarządzanie stanowią odrębne źródło przychodów od umów o pracę, zlecenia i o dzieło. Mimo to nie zawsze rozlicza się je tak samo. Kwota, jaką otrzyma „na rękę” menedżer, jest uzależniona m.in. od tego, czy prowadzi on działalność gospodarczą i w jakim kraju zamieszkuje.
Wynagrodzenie zarządcy w firmie prywatnej
Ukształtowanie wysokości wynagrodzenia menedżera w sektorze prywatnym jest swobodną decyzją stron kontraktu. Z reguły wynagrodzenia menedżerów kontraktowych są wyższe niż etatowych. Jest to spowodowane m.in. tym, że ryzyko utraty pracy (łatwiejsza procedura zwolnienia) w razie nieosiągnięcia oczekiwanych rezultatów jest wyższe u zatrudnionych na podstawie umów o zarządzanie niż u pracowników - kadry zarządzającej.
W myśl zasady swobody umów strony kontraktu samodzielnie ustalają system i sposób wynagradzania menedżera. Podobnie swobodnemu ustaleniu podlegają: miejsce, częstotliwość i forma wypłaty. Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługujące menedżerowi najczęściej jest związane z wynikami świadczonych przez niego usług. Nie zawsze jest to możliwe i pożądane, np. gdy chodzi o zarządzanie przedsiębiorstwem w stanie upadłości.
Rzadkością są jednak kontrakty, gdzie całe wynagrodzenie menedżera jest uzależnione od rezultatów jego działalności. Dążenie zawodowych zarządców do zabezpieczenia swoich dochodów doprowadziło do ukształtowania się modelu wynagrodzenia kontraktowego menedżera będącego kompromisem między interesem właściciela przedsiębiorstwa a interesem menedżera. W praktyce najczęściej spotykanym rozwiązaniem kwestii wynagradzania zarządcy jest podział należnego mu świadczenia na dwie części:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się