Jakie są zasady ustalania prawa i wypłaty zasiłku wyrównawczego
Jednym ze świadczeń, o które może starać się pracownik, jest zasiłek wyrównawczy. Jest to świadczenie, które pozwala pogodzić ograniczoną zdolność do pracy pracownika i jego rehabilitację z możliwością wykonywania pracy. Jeżeli choroba nie pozwala na powrót do wykonywania dotychczasowej pracy, ale nie wyklucza możliwości wykonywania pracy w ogóle, to pracownik może starać się o zasiłek wyrównawczy.
Zakład pracy, który ma możliwość dostosowania miejsca pracy do stanu zdrowia pracownika, tak aby mógł on być równocześnie poddany rehabilitacji i wykonywać pracę, może powierzyć wykonywanie pracy temu pracownikowi. Zasiłek wyrównawczy przysługuje zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i wypadkowego. Prawo do zasiłku wyrównawczego ustala i wypłaca pracodawca, który jest uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, a w przypadku pozostałych pracodawców zasiłek wypłaca ZUS.
Pracownik był zatrudniony przy produkcji substancji chemicznych. Obecnie lekarz stwierdził u niego objawy choroby zawodowej, dlatego pracownika przenieśliśmy na inne stanowisko pracy. Czy w związku z tym pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek, czy może tylko dodatek wyrównawczy? Kiedy przysługuje dodatek wyrównawczy, a kiedy zasiłek wyrównawczy?
Państwa pracownik będzie miał prawo do dodatku wyrównawczego, a jeżeli uzyska orzeczenie o chorobie zawodowej, to również do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia wypadkowego, z którego można korzystać przez 24 miesiące. W przypadku zbiegu prawa do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia chorobowego z prawem do tego zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się