Na jakiej podstawie i za jaki okres wypłacać zasiłek macierzyński
Zasady ustalania prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w Kodeksie pracy oraz ustawie zasiłkowej. Pracodawcy mają wątpliwości, jak ustalać prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego oraz w jakiej wysokości.
Kobieta, która urodzi dziecko, ma zagwarantowane prawo do świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, jeżeli urodzi dziecko w trakcie tego ubezpieczenia. Długość i wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od tego, który to poród oraz od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.
Pracownica wystąpiła z wnioskiem o urlop i zasiłek macierzyński przed urodzeniem dziecka. Przewidywana data porodu to 15 października br. Pracownica zwróciła się o urlop i zasiłek od 11 października br. Czy możemy wypłacić jej zasiłek macierzyński za okres od 11 do 15 października br.? Co w sytuacji gdy pracownica urodzi przed 15 października br.? W jakim wymiarze będzie przysługiwał jej urlop i zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka?
Pracownicy należy wypłacić zasiłek macierzyński zgodnie z wnioskiem o urlop macierzyński, tj. od 11 października 2006 r. W przypadku urodzenia dziecka przed przewidywaną datą porodu wskazaną przez lekarza leczącego, po porodzie przysługiwać jej będzie urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się