Jakie wydatki związane z zatrudnianiem pracowników są kosztami uzyskania przychodów?
Wydatki przedsiębiorcy będącego pracodawcą można podzielić na dwie grupy: do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy prawa pracy oraz które pracodawcy ponoszą dobrowolnie. Wszelkie wypłaty pieniężne, świadczenia nieodpłatne, częściowo odpłatne czy w naturze są dla pracownika przychodami ze stosunku pracy. Natomiast nie wszystkie wypłacone i przekazane zatrudnionym świadczenia stanowią dla zakładu pracy koszty uzyskania przychodów.
Wydatki, których obowiązek ponoszenia wynika z przepisów prawa pracy, są bez wątpienia kosztami uzyskania przychodów dla pracodawcy. Natomiast co do świadczeń o charakterze dobrowolnym należy zastanowić się, czy dany wydatek był racjonalnie uzasadniony i służył osiągnięciu przychodu lub stworzył możliwość jego osiągnięcia. Między poniesionym wydatkiem a uzyskanym (bądź możliwym do uzyskania) przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy.
WAŻNE!
Niektóre wydatki zostały wprost wymienione w przepisach podatkowych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2005 r. dotyczy to m.in. niewypłaconych wynagrodzeń za pracę.
Nasza firma wypłaciła byłemu pracownikowi przyznane przez sąd pracy odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę. Czy odszkodowanie to możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się