Jakie świadczenie wybrać, gdy spełnia się warunki do przyznania różnych świadczeń?
Ustawa emerytalna określa warunki nabywania prawa do świadczeń takich jak: emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy i renta rodzinna. Gdy jedna osoba spełnia jednocześnie warunki do nabycia dwóch lub trzech rodzajów świadczeń przewidzianych tą ustawą, może zgłosić do ZUS wniosek o przyznanie każdego z nich. W takiej sytuacji ZUS ustali prawo do wszystkich świadczeń, o które wnioskował uprawniony, co nie oznacza, że podejmie ich wypłatę w łącznej wysokości.
Przepisy ustawy emerytalnej przewidują, że w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się tylko jedno z nich - wyższe lub wybrane przez zainteresowanego. Jeśli uprawniony nie wskaże, które świadczenie chce pobierać (np. emeryturę, czy rentę rodzinną), ZUS ma obowiązek wypłacać świadczenie wyższe. Decyzję o tym, że wypłacane ma być niższe świadczenie, może podjąć jedynie uprawniony, co może się nieraz okazać dla tej osoby korzystniejsze.
Natomiast zasady wypłaty świadczeń, gdy dochodzi do zbiegu ze świadczeniami wypłacanymi na podstawie odrębnych przepisów, określają te przepisy. Dotyczy to sytuacji, gdy osoba spełnia jednocześnie warunki do przyznania emerytury i nabycia prawa do:
• renty inwalidy wojennego i wojskowego, gdy niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową,
• renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej pobytem w miejscach odosobnienia (o których mówi ustawa kombatancka),
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się