Wyrok SN z dnia 24 sierpnia 2023 r., sygn. III USKP 24/22
Przepis art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych nie może być rozumiany w ten sposób, że przesłanka przyznania świadczenia w postaci rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy byłaby spełniona tylko wówczas, gdy do rozwiązania stosunku pracy doszło u pracodawcy polskiego. Obywatel polski, który wykonywał pracę na terenie Islandii, nie może być pozbawiony prawa wykazania spełnienia tej przesłanki.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
SSN Józef Iwulski
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania A. J. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Rzeszowie o świadczenie przedemerytalne, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 sierpnia 2023 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. akt III AUa 294/19,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Rzeszowie na rzecz odwołującego się A. J. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego wraz z ustawowymi odsetkami za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia zobowiązanemu orzeczenia do dnia zapłaty.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie decyzją z 6 czerwca 2018 r. odmówił A.J. przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego z uwagi na niespełnienie wymogów art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 2148 ze zm.; dalej jako ustawa o świadczeniach przedemerytalnych). W uzasadnieniu organ rentowy wskazał, że świadczenia przedemerytalne nie są objęte koordynacją systemów zabezpieczeń społecznych, co oznacza, iż brak jest podstaw prawnych do stosowania wspólnotowej zasady zrównania zdarzeń i okoliczności w przypadku świadczenia przedemerytalnego. Przewidziany więc w art. 2 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych warunek rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, może być spełniony wyłącznie w Polsce i wobec pracodawcy polskiego. Tymczasem ostatnim zatrudnieniem wnioskodawcy była praca za granicą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty