Ubezpieczenie wypadkowe - jakie informacje przekazywać do ZUS?
Do 30 kwietnia 2005 r. płatnicy składek muszą sprawdzić, czy przekazane przez nich imienne raporty rozliczeniowe za 2004 r. zostały sporządzone prawidłowo. Z koniecznością skorygowania imiennych raportów może wiązać się obowiązek korekty informacji ZUS IWA.
Istotą poprawności danych wykazanych w informacji ZUS IWA jest to, że na ich podstawie od 1 kwietnia 2006 r. ZUS będzie ustalał wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wobec płatników składek zobowiązanych do przekazania tej informacji za poprzednie trzy lata kalendarzowe.
Do tego czasu wszyscy płatnicy samodzielnie ustalają stopę procentową tej składki obowiązującą ich w danym roku składkowym. Istnieją jednak sytuacje, gdy należy ją ustalić na nowo w trakcie tego okresu.
Osoba wykonująca w 2004 r. umowę zlecenia na rzecz naszego zakładu wygrała sprawę w sądzie pracy o uznanie tej umowy za umowę o pracę. Sporządziliśmy więc korekty dokumentów rozliczeniowych wykazując ją z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia. Sporządzając informację ZUS IWA w polu 04 bloku IV (liczba zatrudnionych w warunkach, w których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy) nie wliczyliśmy wcześniej tej osoby, która była zleceniobiorcą, mimo że również była zatrudniona w takich warunkach. Czy jesteśmy zobowiązani do złożenia korekty informacji ZUS IWA i jaki mamy na to termin?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się