Zfśs - jakie są obowiązki pracodawcy?
Na początku nowego roku kalendarzowego wszyscy pracodawcy mają obowiązek ustalić, czy powinni utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Wiele wątpliwości budzą kwestie obliczania stanu zatrudnienia oraz dokonywania koniecznych uzgodnień dotyczących wewnętrznych regulacji związanych z funkcjonowaniem funduszu.
Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nie mają obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Mogą natomiast utworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe. Jeżeli się na to nie zdecydują, mają obowiązek poinformować pracowników o nietworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego do końca stycznia każdego roku w sposób przyjęty w zakładzie pracy.
Pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ale łączna liczba zatrudnionych osób wynosi co najmniej 20, zobowiązani są do wydawania regulaminu wynagradzania (chyba że są objęci układem zbiorowym pracy). W przypadku tych pracodawców postanowienia o nietworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczenia muszą znaleźć się w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy, zgodnie z procedurą przewidzianą dla zmiany tych aktów.
Rozpoczynam działalność gospodarczą 3 stycznia 2005 r. Ze względu na liczbę zatrudnionych pracowników będę mieć obowiązek utworzenia zfśs. Czy jestem pracodawcą rozpoczynającym działalność w trakcie roku kalendarzowego i mogę dokonać odpisu dopiero w przyszłym roku?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się