25.10.2002 Rachunkowość firm

DOKUMENTACJA PRZYGOTOWANIA INWENTARYZACJI

Przykładowa instrukcja inwentaryzacyjna dla większych podmiotów gospodarczych*)

Wzór nr 1

CZĘŚĆ I
ZASADY OGÓLNE, CELE, RODZAJE I METODY INWENTARYZACJI
1. Instrukcja została zatwierdzona uchwałą zarządu (zarządzeniem kierownika) jednostki i obowiązuje wszystkie komórki organizacyjne i osoby zatrudnione w jednostce od dnia ........... .
2. Postanowienia instrukcji w kwestiach podstawowych zostały oparte na przepisach ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 z późn.zm.), zaś w kwestiach organizacyjno-technicznych i proceduralnych - na zasadach zawartych w nie obowiązującym już zarządzeniu Ministra Finansów z 16 listopada 1983 r. w sprawie ogólnych zasad prowadzenia rachunkowości przez jednostki gospodarki uspołecznionej (M.P. Nr 40, poz. 233 z późn.zm.) **), na wypracowanych przez praktykę zwyczajach, zasadach nauki rachunkowości (piśmiennictwa zawodowego), międzynarodowych standardach, dyrektywach i wytycznych, a także na innych aktach prawnych (np. przepisach Kodeksu pracy) i wydanych na ich podstawie rozporządzeniach Rady Ministrów (oraz na Kodeksie cywilnym w zakresie odpowiedzialności materialnej pracowników za szkody wyrządzone w powierzonym im mieniu do zwrotu lub wyliczenia się).
3. Każdą inwentaryzację przeprowadza się na mocy zarządzenia wewnętrznego o treści podanej we wzorze nr 2.
Do powyższego zarządzenia wewnętrznego dołącza się ustalony przez kierownika jednostki skład komisji inwentaryzacyjnej (wzór nr 3), zespołów (grup) spisowych (wzór nr 4) oraz harmonogram czynności inwentaryzacyjnych. W przypadku powołania komisji inwentaryzacyjnych na dłuższy okres nie w każdym zarządzeniu wewnętrznym wystąpi formularz wg wzoru nr 3.
4. Celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu (z natury) składników majątku i źródeł ich pochodzenia (aktywów, pasywów, składników objętych tylko ewidencją ilościową, składników obcych, zobowiązań warunkowych itp.), a następnie:
a) weryfikacja ksiąg rachunkowych i doprowadzenie ich danych do zgodności ze stanem faktycznym wynikającym ze spisu z natury, a więc urealnienie tych danych,
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne