Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.321.2026.1.IG
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 maja 2026 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 maja 2026 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z wystawionych przez Dostawców i otrzymanych przez Państwa Faktur Zakupowych, również w przypadku, gdy zostaną one udostępnione Państwu poza Krajowym Systemem e-Faktur. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji oraz hurtowej sprzedaży żywności, w tym m.in.: wyrobów mleczarskich, mącznych, pieczywa i napojów. Dzięki doświadczonemu zespołowi oraz innowacyjnemu sposobie produkcji, firma oferuje różnorodne produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje zakupów towarów i usług od różnych kontrahentów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych (dalej: „Dostawcy”). W związku z tym Wnioskodawca otrzymuje faktury dokumentujące nabycie towarów i usług, które stanowią podstawę do odliczenia podatku naliczonego VAT. W sytuacjach, w których Dostawcy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT w Polsce i są zobowiązani do rozliczenia VAT należnego z tytułu dokonanych transakcji, zakupy nabywane przez Wnioskodawcę są dokumentowane fakturami (dalej: „Faktury Zakupowe”).
W odniesieniu do wskazanych powyżej Faktur Zakupowych:
1. nabywane towary i usługi nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT oraz
2. są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności:
- opodatkowanych VAT na terytorium Polski, lub
- wykonywanych poza terytorium Polski, w odniesieniu do których przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium Polski, przy czym Wnioskodawca posiada dokumenty potwierdzające związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
