Najciekawsze wyroki sądowe z zakresu wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych w 2025 r.
W 2025 r. Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny zajmowały się m.in. opodatkowaniem składek na ubezpieczenia grupowe i dofinansowania posiłków dla pracowników, a także stosowaniem kosztów autorskich w wynagrodzeniach nauczycieli akademickich. W orzeczeniach tych wyjaśniono również kwestie ochrony wynagrodzeń osób pełniących funkcje związkowe, a także zasady odpowiedzialności finansowej pracowników za koszty szkoleń.
W 2025 r. w orzecznictwie sądowym analizowano liczne zagadnienia związane z wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi. Poniżej przedstawiamy najciekawsze orzeczenia, jakie wydał Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny w tym zakresie.
I. Opodatkowanie świadczeń pracowniczych
1. Ustalanie przychodu z tytułu składek na ubezpieczenia OC pracowników, sfinansowanych przez pracodawcę
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał kwestię zasadności opodatkowania świadczeń z tytułu grupowego ubezpieczenia pracowników działu kadrowo-płacowego od odpowiedzialności cywilnej oraz karnoskarbowej. Sporne zagadnienie dotyczyło ustalenia, czy opłacenie przez pracodawcę składki ubezpieczeniowej za ubezpieczenie o charakterze bezimiennym i otwartym powoduje po stronie pracowników przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Sąd uznał, że objęcie pracowników ochroną ubezpieczeniową w ramach polisy grupowej, w sytuacji gdy krąg osób ubezpieczonych jest zmienny i nie ma możliwości przypisania konkretnej kwoty składki do określonej osoby, nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Tym samym pracodawca nie pełni funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. W analizowanym przez NSA stanie faktycznym nie wystąpiła dobrowolność, ponieważ objęcie ubezpieczeniem następowało automatycznie z chwilą zatrudnienia, oraz nie było możliwości przypisania faktycznej korzyści pracownikowi. Polisa nie wymieniała pracowników z nazwiska, a krąg ubezpieczonych był zmienny i nieograniczony. Dla celów podatkowych istotne jest przypisanie przychodu konkretnemu podatnikowi, a nie operowanie wartościami statystycznymi czy potencjalnymi. Przychód powstaje jedynie w przypadku uzyskania realnego przysporzenia majątkowego. Sąd odróżnił sytuację otrzymania pieniędzy (które wystarczy postawić do dyspozycji) od innych nieodpłatnych świadczeń, które zgodnie z art. 11 ust. 1 updof stają się przychodem dopiero po ich rzeczywistym otrzymaniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
