Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (614964)
      • Kadry i płace (26545)
      • Obrót gospodarczy (90171)
      • Rachunkowość firm (3931)
      • Ubezpieczenia (36497)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • NOWY STAŻ PRACY
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    14.05.2025 Kadry i płace Obrót gospodarczy Ubezpieczenia

    Wyrok SN z dnia 14 maja 2025 r., sygn. III USKP 5/25

    Pozorność umowy o pracę w rozumieniu art. 83 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p. zachodzi wyłącznie wówczas, gdy mimo zawarcia umowy praca nie jest w ogóle świadczona, gdy okoliczności faktyczne jej wykonywania nie wypełniają cech stosunku pracy określonych w art. 22 § 1 k.p., albo gdy praca jest świadczona na innej podstawie prawnej. Ocena pozorności umowy o pracę nie może być oparta wyłącznie na okolicznościach zaistniałych po jej zawarciu i niezależnych od woli stron w chwili składania oświadczeń woli, takich jak późniejsze skorzystanie przez pracodawcę z programu pomocowego lub opóźnione zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych, jeżeli zostało ustalone, że praca była faktycznie i rzeczywiście świadczona w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy. Zawarcie przez pracodawcę umowy subwencji finansowej uwzględniającej pracownika jako zatrudnionego stanowi naturalne następstwo posiadania przez niego statusu pracownika w rozumieniu art. 2 k.p. i nie kreuje domniemania fikcyjności zatrudnienia, w szczególności gdy umowa subwencji została zawarta po ponad pół roku od nawiązania stosunku pracy, a stosunek ten trwał przez dalsze 13 miesięcy od tej daty.

    Teza AI

    Streszczenie

    Istota problemu

    Sprawa dotyczy kwestii uznania za pozorną umowy o pracę na podstawie okoliczności zaistniałych po jej zawarciu - w szczególności późniejszego skorzystania przez pracodawcę z subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz opóźnionego zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych, przy jednoczesnym ustaleniu przez sąd pierwszej instancji faktycznego wykonywania pracy w ramach tej umowy.

    Rozstrzygnięcie

    Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, uznając skargę kasacyjną płatnika składek za zasadną. Sąd wskazał, że Sąd odwoławczy błędnie przypisał decydujące znaczenie dla oceny pozorności umowy o pracę okolicznościom powstałym po jej zawarciu - tj. zawarciu umowy subwencji sześć miesięcy po nawiązaniu stosunku pracy oraz opóźnionemu zgłoszeniu pracownika do ubezpieczeń - z pominięciem ustalonego przez sąd pierwszej instancji faktu rzeczywistego świadczenia pracy przez pracownika przez ponad 19 miesięcy.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Jak ustalić należność za używanie własnej odzieży i obuwia w razie roszczeń pracownika
    • Jakie skutki podatkowo-składkowe powoduje wypłata dofinansowania do wypoczynku z ZFŚS po ustaniu zatrudnienia
    • Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy – odpowiedzi na 12 pytań z praktyki
    • Umowa o pracę a umowa zlecenia – podstawowe różnice
    • Wynagrodzenie za nadgodziny kadry zarządzającej – kiedy powstaje obowiązek zapłaty
    • USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Art./§ 2 22 300
    • USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny Art./§ 83
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2026 INFOR PL S.A.