Wyrok NSA z dnia 11 października 2024 r., sygn. II FSK 806/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, po rozpoznaniu w dniu 11 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2024 r. sygn. akt III SA/Wa 61/24 w sprawie ze skargi D. GmbH z siedzibą w Niemczech na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2015 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od D. GmbH z siedzibą w Niemczech na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 9550 (dziewięć tysięcy pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 7 marca 2024 r., III SA/Wa 61/24, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę D. GmbH z siedzibą w N. (zwanej dalej Skarżącą) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 22 listopada 2023 r. w przedmiocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2015 r.
2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że dnia 1 października 2021 r. Skarżąca wniosła o stwierdzenie nadpłaty podatku, wskazując, że zmniejszyła koszty uzyskania przychodów z otrzymanych faktur kosztowych od podmiotu powiązanego. Strona wskazała, że faktury od podmiotu powiązanego dokumentowały usługi niematerialne, tj. kontrolingu, usługi wsparcia, usługi zarządzania, usługi związane z realizacją projektu, wsparcia księgowego. W ocenie Podatnika, stanowiły one pośrednie koszty uzyskania przychodów, które powinny zostać uwzględnione w poszczególnych latach podatkowych, których dotyczą (czyli w latach 2015-2018). Ponadto strona wyjaśniła, iż usługi wykonane w 2015 roku przez pracowników podmiotu powiązanego zostały przez nią rozliczone we wrześniu
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
