Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.149.2025.2.PK
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 marca 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 marca 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego przeprowadzenie podziału Spółki Dzielonej, w wyniku którego dojdzie do wydzielenia do Spółki Przejmującej Laboratorium będzie skutkować po stronie Spółki Przejmującej powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu Ustawy CIT.
Uzupełnili go Państwo pismem z 18 kwietnia 2025 r. (wpływ 18 kwietnia 2025 r.)
następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka Dzielona) mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jego przeważającym przedmiotem działalności jest pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70, 22, Z).
W ramach prac nad długoterminową strategią rozwoju podjęta została decyzja biznesowa polegająca na wyodrębnieniu ze struktury Spółki Dzielonej jednego z działów, tj. Działu (…) (dalej: Laboratorium). Laboratorium jest na stosunkowo wysokim poziomie wydzielone organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w strukturze Wnioskodawcy. Planowane działanie zakłada przekazanie w ramach procesu podziału Wnioskodawcy działalności Laboratorium, w tym aktywów i zobowiązań związanych z Laboratorium, do Spółki Przejmującej podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Należy zaznaczyć, że Spółka Przejmująca jest podmiotem, który zostanie zawiązany przez Spółkę Dzieloną w ramach prac przygotowawczych do wdrożenia podziału i będzie stanowiła spółkę, w której 100% udziałów posiadać będzie Spółka Dzielona, a tym samym niniejszy wniosek jest składany przez Wnioskodawcę w trybie, o którym mowa w art. 14n § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2025 r. poz. 111 ze zm., dalej: Ordynacja podatkowa), tj. niniejszy wniosek składany jest przez Spółkę Dzieloną w zakresie skutków podatkowych po stronie Spółki Przejmującej jako spółki, która dopiero zostanie przez Spółkę Dzieloną (Wnioskodawcę) utworzona. Na ten moment nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja o firmie Spółki Przejmującej, natomiast numer KRS, numer NIP i Regon zostaną tej spółce nadane w dniu wpisu podziału, który będzie również dniem wpisu Spółki Przejmującej do rejestru przedsiębiorców KRS. Podział Wnioskodawcy zostanie przeprowadzony w trybie podziału przez wyodrębnienie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 5 ustawy z 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r., poz. 18 ze zm., dalej: KSH) w brzmieniu znowelizowanym ustawą z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1705, dalej: Nowelizacja), która weszła w życie 15 września 2023 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
