Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.51.2025.2.KC
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 marca 2025 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w 2024 r. nabyła Pani prawo do zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych niektórych przychodów, do wysokości 85 528, zł. W ustawie o PIT brak jest doprecyzowania z jakiego okresu dochody podlegają zwolnieniu.
Z uwagi na powyższe, uważa Pani, że sama może dokonać wyboru, w jakim miesiącu i od jakich przychodów chciałaby skorzystać z przysługującej Pani ulgi.
Nadmienia Pani, że osiąga dochody z kilku źródeł: trzy umowy o pracę i klika umów zleceń.
W 2024 r. wszystkie dochody były opodatkowane.
Rozliczenia przysługującej Pani ulgi, wynikającej z art. 21 ust. 1 pkt 154 ww. ustawy, pragnie Pani dokonać dopiero w rozliczeniu rocznym, na podstawie Informacji PIT-11 i dodatkowych zaświadczeń o otrzymanym wynagrodzeniu.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
(...) marca 2024 r. ukończyła Pani 60 rok życia.
Nigdy nie została Pani wypłacona pierwsza emerytura.
Po ukończeniu 60 roku życia uzyskuje Pani przychody z tytułu stosunków pracy oraz umów zlecenia i z tytułu zawartych umów o pracę podlega Pani ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Z tytułu wykonywanych umów o pracę uzyskuje Pani wynagrodzenie w kwocie przekraczającej minimalne wynagrodzenie, wobec czego obowiązek objęcia ubezpieczeniem społecznym wynika jedynie z umów o pracę.
Nadto, Pani roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, przekracza kwotę 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
