Przetworzony charakter informacji publicznej - Wyrok NSA z dnia 6 marca 2025 r., sygn. III OSK 152/22
Informacja publiczna mająca charakter przetworzony wymaga wykazania szczególnego interesu publicznego do jej udostępnienia, a działalność polegająca na składaniu licznych wniosków o informację publiczną może być uznana za nadużycie prawa, jeżeli nie służy rzeczywistemu wykorzystaniu uzyskanych danych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Mirosław Wincenciak sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski Protokolant asystent sędziego Adam Płusa po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2025 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 września 2021 r. sygn. akt II SA/Lu 36/21 w sprawie ze skargi R.S. na decyzję Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 11 grudnia 2020 r. nr 6/2020 w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R.S. na rzecz Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 22 października 2020 r. R.S. zwrócił się do Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu o udostępnienie informacji publicznej w zakresie kopii wszystkich wyroków wraz z uzasadnieniami wydanych przez ten sąd w 2017 roku rejestrowanych w repertorium C oraz Ca pod symbolami 056 i 056s.
Pismem z 5 listopada 2020 r. skarżący został poinformowany, że udostępnienie zanonimizowanych kopii wyroków wraz z uzasadnieniami nie jest możliwe, z uwagi na obszerny zakres ilościowy dokumentacji do przygotowania i anonimizacji. Udzielenie informacji będzie wymagało od organu dodatkowego nakładu pracy w postaci oddelegowania pracowników do wykonania ww. czynności związanych z przygotowaniem informacji i tym samym wyłączenia ich od jakiejkolwiek innej pracy na rzecz Sądu. W związku z powyższym Sąd wezwał skarżącego do wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego dla uzyskania żądanej informacji w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Skarżący w odpowiedzi na wezwanie zakwestionował argumentację organu dotyczącą przetworzonego charakteru żądanej informacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
