15.01.2025

Skarga kasacyjna Ministra Finansów oddalona - Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2025 r., sygn. I GSK 712/21

Zawarcie w systemie informacji oświatowej uczniów, którzy formalnie nie zostali skreśleni z listy uczniów przed datą sprawozdawczą, jest zgodne z przepisami dotyczącymi naliczania subwencji oświatowej, co uniemożliwia organom administracji finansowej skuteczne dochodzenie zwrotu nienależnie przyznanej subwencji, gdyż liczy się formalny status ucznia w dniu sprawozdawczym.

Teza SI

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc Sędzia NSA Michał Kowalski Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar (spr.) Protokolant asystent sędziego Izabela Kołodziejczyk po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2025 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2020 r. sygn. akt V SA/Wa 247/20 w sprawie ze skargi Miasta D. na decyzję Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 listopada 2019 r. nr ST4.4755.55.2019.14.BAT w przedmiocie zobowiązania do zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz Miasta D. 4 050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 sierpnia 2020 r., sygn. akt V SA/Wa 247/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w wyniku rozpoznania skargi Miasta D., uchylił decyzję Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 listopada 2019 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 2019 r. w przedmiocie zobowiązania do zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2015 oraz orzekł o zwrocie kosztów postępowania sądowego.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Decyzją z dnia 30 stycznia 2019 r. Minister Finansów zobowiązał Miasto D. (zwane dalej: "skarżącym") do zwrotu kwoty 117.574,00 zł jako nienależnie uzyskanej części oświatowej subwencji ogólnej za rok 2015. W uzasadnieniu organ wskazał, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie przeprowadził audyt w zakresie gospodarowania przez skarżącego środkami publicznymi, obejmującymi część oświatową subwencji ogólnej za rok 2015, zakończony sprawozdaniem z przeprowadzonego audytu z dnia 22 listopada 2018 r. Na podstawie ustaleń audytu wyliczono, że otrzymana przez skarżącego część oświatowa subwencji ogólnej została zawyżona o 117.573,70 zł wskutek zawyżenia liczby uczniów przeliczeniowych. Minister Finansów wskazał, że na podstawie zgromadzonego przez organ materiału dowodowego stwierdzono, że w systemie informacji oświatowej, wg stanu na dzień 30 września 2014 r.:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne