Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2024 r., sygn. II FSK 556/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia WSA (del.) Andrzej Melezini, Protokolant Rafał Malina, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 lutego 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 1507/21 w sprawie ze skargi A. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2021 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2021 r., nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz A. R. kwotę 1257 (słownie: tysiąc dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 lutego 2022 r. sygn. akt I SA/Gd 1507/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. R. (dalej jako "Skarżąca") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 października 2021 r. (treść uzasadnienia ww. wyroku jest dostępna w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/).
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Skarżąca złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej, m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. W złożonym wniosku przedstawiła następujący opis zdarzenia przyszłego.
Skarżąca wraz ze swoim małżonkiem T. R. (dalej jako "Wnioskodawcy") są polskimi rezydentami podatkowymi, podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, w ich małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska, nie są zgłoszeni (każdy z osobna) jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. W przeszłości mąż Skarżącej był zgłoszony jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, złożył w urzędzie skarbowym druk VAT-R i od sierpnia 2017 r. ponownie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Małżonkowie od 1994 r. są jedynymi wspólnikami spółki cywilnej (dalej jako "Spółka Cywilna"), a od 2008 r. oboje są wspólnikami (komandytariuszami) spółki komandytowej (dalej jako "Spółka Komandytowa"). Komplementariuszem Spółki Komandytowej jest spółka z o.o. w której Skarżąca jest jednym ze wspólników, drugim wspólnikiem sp. z o.o. jest inna niż mąż Skarżącej osoba fizyczna. Oboje Wnioskodawcy są członkami zarządu komplementariusza Spółki Komandytowej. Spółka Cywilna oraz Spółka Komandytowa są zgłoszone jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. W ramach Spółki Cywilnej Wnioskodawcy uzyskują przychody wyłącznie z tytułu prowadzenia browaru oraz z tytułu najmu powierzchni restauracyjnej połączonej z browarem, lokalu mieszkalnego na punkt żłobkowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
