Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.698.2024.3.DS
W związku z tym, że wywłaszczenie wskazanych nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będą Państwo zobowiązani do dokonania korekty podatku naliczonego, odliczonego od wydatków związanych z nabyciem nieruchomości, na podstawie art. 91 ust. 7 i ust. 7a w związku z art. 91 ust. 2 i ust. 3 ustawy, gdyż w związku z wywłaszczeniem części tej nieruchomości na rzecz Gminy, nastąpi zmiana przeznaczenia tej Wywłaszczonej nieruchomości i nie minął jeszcze 10-letni okres korekty licząc od roku, w którym ww. nieruchomość została oddana do użytkowania i wprowadzona do ewidencji środków trwałych.
Istota problemu
Główny problem prawny dotyczy ustalenia, czy odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości, obejmujące grunty i budowle pod inwestycję drogową, podlega zwolnieniu z podatku VAT zgodnie z przepisami art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Problem obejmuje ocenę zastosowania zwolnienia od podatku w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia budowli oraz konieczności korekty podatku naliczonego związanego z wcześniejszym nabyciem nieruchomości.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT. Skorzystanie ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jest możliwe, bo pierwsze zasiedlenie budowli miało miejsce wcześniej niż dwa lata przed dostawą. Jednak organy uznały, że spółka musi dokonać korekty podatku naliczonego, ponieważ zmienia się przeznaczenie nieruchomości (z czynności opodatkowanych do zwolnionych) i nie minął jeszcze 10-letni okres korekty od roku nabycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
