Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2025 r., sygn. III OSK 6048/21
Program ochrony powietrza jako akt prawa miejscowego może przewidywać skonkretyzowane i czasowo określone obowiązki nałożone na organy administracji publicznej, jeśli są one uzasadnione ekonomicznie, proporcjonalne i dostosowane do lokalnych warunków, zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska oraz zasadami określonymi w rozporządzeniach.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Piotr Korzeniowski sędzia del. WSA Maciej Kobak protokolant asystent sędziego Marita Sikora po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2025 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy Rzepiennik Strzyżewski od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Kr 1335/20 w sprawie ze skarg Gminy Rzepiennik Strzyżewski i Gminy Oświęcim na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 r. nr XXV/373/20 w przedmiocie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 lutego 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi Gminy Rzepiennik Strzyżewski i Gminy Oświęcim na uchwałę Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z 28 września 2020 r. w sprawie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego (dalej: program).
Na wstępie Sąd I instancji zaznaczył, że gminy wniosły odrębne skargi na przedmiotową uchwałę, które zostały połączone do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia. Dalej Sąd I instancji wyjaśnił, że program został przygotowany dla stref województwa małopolskiego, tj. Aglomeracji Krakowskiej, strefy miasto Tarnów - miasta o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. oraz strefy małopolskiej, czyli pozostałego obszaru województwa, do którego zaliczają się skarżące Gmina Rzepiennik Strzyżewski i Gmina Oświęcim.
Gmina Rzepiennik Strzyżewski (dalej także jako: gmina lub skarżąca) zaskarżyła przedmiotową uchwałę w części dotyczącej § 1 uchwały oraz załącznika nr 1 do uchwały - Rozdział 6 "Działania naprawcze" oraz załącznika nr 2 do uchwały - Rozdział 8.2.1. "Działania długoterminowe".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)