24.01.2025 15:21 Podatki

Jak płacić podatek od nieruchomości od budynków gospodarczych - odpowiedź MF na pytania dziennikarza

Ministerstwo Finansów (MF) odpowiedziało na pytania dziennikarza dotyczące zasad opodatkowania budynków gospodarczych. W odpowiedzi wskazano na zróżnicowanie stawek podatkowych od budynków oraz przesłanki takiego zróżnicowania. MF podkreśliło, że gminy mają prawo do fakultatywnego różnicowania stawek podatkowych. Jednocześnie samo Ministerstwo nie prowadzi prac legislacyjnych w celu ich ujednolicenia.

Poniżej pytania dziennikarza oraz podsumowanie odpowiedzi MF z jej oceną redakcji.

Pytania dziennikarza dotyczące podatku od budynków gospodarczych

  1. Dlaczego maksymalna stawka podatku od budynków gospodarczych jest znacznie wyższa niż od budynków mieszkalnych?
  2. Czy MF planuje zmiany w przepisach dotyczących opodatkowania budynków gospodarczych?
  3. Czy różne traktowanie budynków gospodarczych na działkach budowlanych i ogródkach działkowych jest uzasadnione?
  4. Czy MF widzi potrzebę zmniejszenia obciążeń podatkowych dla małych budynków gospodarczych?
  5. Jakie kroki podejmuje MF, aby ułatwić gminom ustalanie sprawiedliwych stawek podatku?
  6. Czy obecne przepisy w zakresie opodatkowania budynków gospodarczych są zgodne z zasadami równości i proporcjonalności?
  7. Czy MF rozważa ujednolicenie zasad opodatkowania budynków gospodarczych?

Podsumowanie odpowiedzi MF:

MF uzasadnia zróżnicowanie stawek podatkowych od budynków ich funkcjonalnością. Budynki mieszkalne mają preferencyjną stawkę ze względu na zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, podczas gdy budynki gospodarcze są traktowane jako obiekty o innym przeznaczeniu.

MF

„Przewidziane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zróżnicowanie stawek podatku od nieruchomości od budynków pozostaje w związku z celami, którym te budynki służą np. na cele mieszkalne, na prowadzenie działalności gospodarczej, na udzielanie świadczeń zdrowotnych."

W swojej odpowiedzi MF przypomina że istnieją szczególne zwolnienia, np. dla małych budynków gospodarczych w ogrodach działkowych. Co istotne, MF nie planuje tu systemowych zmian i zrównania stawki od pozostałych budynków ze stawką podatku od budynków mieszkalnych. MF pozostawia także decyzje dotyczące wysokości stawek podatkowych samorządom. Przy tym jak zaznaczono w odpowiedzi:

MF

Budynkiem na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, który posiada fundamenty i dach. Nie każdy zatem obiekt przydomowy przeznaczony do przechowywania narzędzi, opału itp. na przykład szopa, drewutnia podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Źródło:

• informacja Ministerstwa Finansów z 14 stycznia 2025 r. przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy (ID informacji: 622032)

Od redakcji

MF nie dostrzega konieczności zmiany przepisów dotyczących podatku od nieruchomości od budynków gospodarczych. Podatnicy nie mogą zatem liczyć na ujednolicenie zasad i stawek opodatkowania podatkiem od nieruchomości niewielkich obiektów gospodarczych, takich jak np.: szopy, drewutnie czy komórki. To czy są one opodatkowane i jaką stawką będzie zatem zależało od ich położenia (przykładowo inaczej będą opodatkowane komórki na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, a inaczej na terenie działki przeznaczonej pod budowę mieszkaniową). Z punktu widzenia podatników, MF nie odniosło się nadal do problemów jakie wynikają z przepisów dotyczących opodatkowania budynków gospodarczych. Nadal zatem nie wiemy, dlaczego budynki gospodarcze są opodatkowane wyższą stawką niż domy mieszkalne. I nadal podatnicy będą zmagać się z koniecznością zaklasyfikowania danego obiektu jako budynku gospodarczego, co nie zawsze jest oczywiste. W tym zakresie dla podatników podatku o nieruchomości nic się w 2025 r. nie zmieniło.

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty